Nisan 13, 2017 Remziye Demirkol

Sosyal Medya En Başarılı Markaları Seçti

boomsocialSosyal medya için markaların performansını tarafsız ve objektif şekilde ölçümleyen bir platform olan SocialBrands, Türkiye’deki markalara ait 18 binden fazla sosyal medya hesabını mercek alarak en yüksek performans gösteren markaları belirledi.

SocialBrands tarafından yayımlanan sıralamaya göre Mart ayında “Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Marka”, geçen ay olduğu gibi English Home oldu.

English Home zirvede

1-31 Mart dönemini mercek altına alan SocialBrands’in sosyal medyada en başarılı şirketler listesinin başında, English Home var. Markanın Mart ayı başarısındaki en büyük etken Instagram’da takipçilerinden aldığı yüksek etkileşim ve sosyal medyadaki başarılı kampanya iletişimleri oldu. 

Mart sonuçlarına göre ev ve dekorasyon alanında başarılı olan bir diğer marka; Madame Coco… Listede ikinci sırada yer alan Madame Coco, hayran sayısı artışı ve kullanıcı etkileşiminde gösterdiği yüksek performansın yanı sıra, Facebook ve Twitter’daki istikrarlı performansını da devam ettirdi.

Görünen o ki, ev dekorasyon markaları sosyal medyayı çok etkili bir biçimde kullanıyor. Çünkü Mart ayı sıralamasına göre listenin dördüncü sırasında yer alan marka da yine ev ve dekorasyon sektöründen Enza Home oldu.

 

Filli boya kadınların kalbini fethetti

Filli Boya’nın #AncaBeraber etiketiyle, 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel paylaştığı videosu, Facebook ve Twitter’da markayı bu ay sıralamalarda 3. sıraya taşıdı.

BoomSocial verilerine göre Filli Boya 8 Mart Dünya Kadınlar Günü videosu Facebook’ta 129 bin beğeni ve 111 bin paylaşım, Twitter’da ise 179 bin beğeni ve 114 bin retweet aldı.

Zen Pırlanta, geçtiğimiz aylardaki istikrarlı performansını sürdürerek bu ay SocialBrands sıralamalarında 4. sırada yer aldı.

Morgan Freeman’lı THY yükselişte

Türk Hava Yolları Instagram’da ve Facebook’taki başarılı paylaşımlarıyla bu ay 5. sırada. Özellikle Ramazan Bayramı’na özel indirim kampanyasına ait duyuru ve paylaşımlar ilgi çekmiş görünüyor. Ayrıca ünlü oyuncu Morgan Freeman’ın ön planda olduğu paylaşımların sosyal medyada gördüğü ilgi de göz ardı edilemez.

SocialBrands sonuçlarına göre sosyal medyada bu ay ilk 10’da yer alan diğer markalar ise sırasıyla Turkcell, Ziraat Bankası, Mercedes-Benz Türkiye, Uğur Soğutma ve Koç Holding.

SocialBrands algoritması, 19 binden fazla markanın tüm sosyal medya aktivitelerini analiz ediyor. Sayfaların toplam etkileşim sayısı, etkileşim sayısının iletilere göre dağılımı, etkileşim sayısının hayran sayısına oranı, beğeni, yorum, paylaşım, retweet oranları, sayfanın ay boyunca paylaştığı ileti sayısı, farklı ileti türlerinin kullanım oranları, iletilerde hashtag ve mention kullanımı, hayran sayısı, aylık artışı, artış istikrarı, sayfa bilgileri gibi birçok veri, markaları rasyonel ve objektif bir şekilde analiz eden algoritmanın temelini oluşturuyor.

Siz de markanızın sosyal medya başarısını ölçmek için bu analizin bir parçası olabilirsiniz ama öncelikle, sosyal medyada paylaşacağınız içerikleri doğru seçmenizi öneririz ki işte o noktada da devreye içerik ajansları giriyor…

 

 

Tagged: , ,