Şubat 6, 2017 Remziye Demirkol

E-Ticaret yarışında geride kalmayın…

Web sitenizdeki satışları artırmanın 7 etkili yolu

E-ticaret hacmi giderek artıyor, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanlar oturdukları yerden alışveriş yapmanın kolaylığını sevdi. Bu durum mağazası olan pek çok markanın aynı zamanda internet satışıyla da tüketiciye ulaşmasını zorunlu hale getirdi. Peki e- ticaret alt yapısını oluşturdunuz, satışları nasıl artıracaksınız? İnternet satışlarını artırmanın yolları var mı? Tabii ki var… İşte uzmanlara göre E-ticaret sitenizdeki satışları artırmanın 7 yolu…

blogyazieticaret

 

1) Ana sayfanız basit ve kullanışlı olsun, müşteriyi boğmasın

E-ticaret siteleri zaman zaman ana sayfalarına çok fazla ürün koymayı tercih ediyor. Size şaşırtıcı gelebilir ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki sayfasında satış yapılan ürünlerle ilgili içerik kullanan ve daha az ürünü öne çıkaran sitelerin genel satışları artırıyor. Bunun en önemli avantajlarından biri sitenizin belirli ürünlerle ilgili bilgi sahibi olduğunu gösterebilmesi ve müşterilerin olası sorularını yanıtlayabilmesi.

2) Key Conversion Page’lerinize video ekleyin

E-ticaret guruları, en iddialı olduğunuz sayfalara video eklemenin çok etkili olduğunda hemfikir. Beynimiz görsel bilgiyi yazıdan 60 bin kat daha hızlı işler. Yani kullanacağınız videolar, ürününüzü veya hizmetinizi öğrenmek isteyenlere cazip gelecek. Yüksek çözünürlüklü, iyi hazırlanmış videolar kazancınızı ciddi oranda artırırken, ziyaretçi sadakatinin oluşmasında da yardımcı olacak.


3) Anahtar pazar bölümlerini hedefleyen içerik oluşturun

E-ticaret sitelerinde kaliteli içerik oluşturmak, web sitenize hem trafiği hem de dönüşüm oranını artırmanın kesin bir yoludur. Ancak farklı pazar segmentlerini hedeflemek de etkili bir yol olabilir. Bu sayede farklı müşterileri sitenize çekmeyi başarabilirsiniz.

4) Açılış sayfalarınızdaki değerlerinizi açıkça belirtin

E-Ticaret sitelerinden alışveriş yapan insanların en temel çekincesi ürünün beklediği gibi çıkmamasıdır. Bu nedenle sitenizde bir müşterinin olası sorunlarının nasıl çözüleceği açıklanmalıdır. Ürününüz bir müşterinin sorunlarını nasıl çözdüğü açıklanmalıdır. Ürününüzün hangi avantajları sağlayacağını açıklamak gerekir. Bir rakip yerine neden sizden alışveriş yapmaları gerektiği açıklanmalıdır.

5) Canlı sohbet yükleyin

E-Ticaret sitelerine ilgi her geçen gün artsa da bir kısmımız hala insan iletişimini tercih ediyoruz. Sormak, anında cevap almak, hem daha sıcak bir iletişim kurmuş hissi yaratıyor hem de doğru bir iletişim kurulabilmişse güven duygusuna yol açıyor. İşte bu nedenle canlı sohbet araçları, e-ticaret satışlarını artırmak için harika bir yoldur ve sorulara anında yanıt verilebildiği için bir iletişim formundan çok daha etkilidir.

6) İtiraz adresi

E-Ticaret sitesi sahibi iseniz zaman zaman sitenizi dolaşmak için vakit ayırın.  Ziyaretçilerin verdiği bilgileri, eleştirilerini, yaşadıkları sorunları dikkate alın. Hatta sitenizden alışveriş yapın ki bir sorunla karşılaşılıp karşılaşılmadığını tüketici gözüyle deneyimleme şansınız olsun. Bu, yalnızca sitenizdeki dönüşümleri artırmaya değil kullanıcı dostu olmaya da yardımcı olur.

7) A / B testi yapın

E-ticaret sitenizdeki satışları artırmak için yukarıda önerilen ipuçlarının hepsiyle birlikte, A / B testi ile tüm bu değişiklikleri test etmeniz gerekir. A / B testiyle, web siteniz de en iyi neyin çalıştığını öğreneceğinizden emin olabilirsiniz. Örneğin aramanızdaki eylem düğmelerindeki metni değiştirmek, klasik ancak kolay bir testtir. Bu basit değişiklik, dönüşümlerde yüzde iki ila üç artışla sonuçlanırsa şaşırmayın. Trafiğinizin yoğun açılış sayfalarının üst kısmındaki farklı manşetleri test etmeyi deneyin.

Tagged: ,